سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
http://www.speedup.ir/users/invite/235315 اهم اخبارسیاسی،علمی و فرهنگی جهان وایران
وبلاگی رو بسوی فردای علوم مختلف و اخبار دنیا
تاریخ : پنجشنبه ۳ دی۱۳۹۴
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )

پوردستان خبر داد:

تجهیز ارتش ایران به تانک‎های تی-۹۰

فرمانده نیروی زمینی ایران اعلام کرد: ارتش ایران به زودی به تانک‌های روسی تی-۹۰ مجهز خواهد شد.

به گزارش قدس انلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سرتیپ احمدرضا پوردستان گفت: کارهای مقدماتی برای خرید تانک‌های روسی انجام شده است و این تانک‌ها به زودی در اختیار ارتش ایران قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: ایران تانک‌های تی -72 تولید می کند که ظرفیت‌های آنها رضایت‌بخش است اما تانک‌های روسی تی-90 پیشرفته‌تر هستند.

ولادیمیر کوژین مشاور رئیس جمهور روسیه ماه گذشته گفته بود: روسیه تا پیش از پایان سال 2015 تحویل سامانه‌های ضد هوایی اس-300 پیشرفته را به ایران آغاز می کند.

کوژین گفت: قرارداد امضا شده است. امیدوارم که برخی قطعات امسال تحویل داده شوند و بقیه سال آینده تأمین خواهند شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اوایل ماه آوریل پس از توافق ایران و گروه پنج به علاوه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، با امضای حکمی ممنوعیت فروش سامانه‌های موشکی ضد هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد.


موضوعات مرتبط: اخبار و اطلاعات روز دنیابرای افزایش اطلاعات عمومی، سیاسی داخلی
تاریخ : پنجشنبه ۳ دی۱۳۹۴
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
معاوضه سوشا با دروازه بان ملی پوش؟!
معاوضه دروازه بان های پرسپولیس و نفت تهران در نیم‌فصل قطعی شده بود اما یک اتفاق این انتقال بزرگ را منتفی کرد.
برانکو ایوانکوویچ سوشا مکانی  معاوضه سوشا با دروازه بان ملی پوش؟!

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، پست دروازه‌بانی سال‌هاست به عامل اصلی نگرانی هواداران پرسپولیس تبدیل شده است. سوشا مکانی با وجود اینکه از نیمه دوم فصل گذشته و زمانی که برانکو ایوانکوویچ به این تیم آمد عملکرد خوبی داشته اما هواداران هنوز او را با سوتی‌های نیم‌فصل اول سال قبلش به یاد می‌آورند.

از درون تیم هم خبر می‌رسد که برخی از بازیکنان کمی با دروازه‌بان جنجالی تیم‌شان سرد برخورد می‌کنند. محسن بنگر و علیرضا نورمحمدی چندین‌بار با رقبای سوشا عکس یادگاری انداخته‌اند یا از عملکرد آنها تعریف کرده‌اند. سوشا احساس می‌کند در باشگاه غیر از برانکو و پانادیچ کسی دوستش ندارد.

چند روز قبل خبر رسید که موضوع معاوضه این دروازه‌بان با همتای نفتی‌اش یعنی علیرضا بیرانوند خیلی جدی شده است. خود سوشا هم بدش نمی‌آید به یک تیم کم‌سروصداتر برود و به آرامش برسد.

این دو دروازه‌بان ملی‌پوش که رابطه چندان خوبی با هم ندارند و در اردوی تیم ملی هم با هم دعوا کردند، به هر حال در یک تیم نمی‌گنجند. هیچ‌کدام حاضر نیستند دروازه‌بان دوم باشند؛ پس طبیعی‌ترین راه‌حل این بود که با هم معاوضه شوند تا هم باشگاه نفت از شر حاشیه‌های بیرانوند خلاص شود و هم سوشا و پرسپولیس از شر هم راحت شوند.

فصل قبل حمید درخشان از بین سوشا و نیلسون مجبور شد یکی را خط بزند و البته انتخابش با انتخاب هواداران فرق داشت و این مربی نیلسون را خط زد.

گویا خود باشگاه سخت پیگیر این مبادله بین پرسپولیس و نفت بوده و حتی برانکو هم قانع شده که این جابه‌جایی صورت بگیرد اما پانادیچ مخالف سرسخت این موضوع است. او بزرگ‌ترین حامی مکانی در تیم محسوب می‌شود. نظر پانادیچ این است که دروازه‌بانی که 6 بار در این فصل کلین‌شیت کرده حتما عملکرد خوبی داشته است.

یادمان باشد که بلاژویچ و همین برانکو در دوره‌ای که سرمربی تیم ملی بودند، به حرف مربی دروازه‌بان‌های تیم ملی یعنی فخرالدین بگوویچ گوش می‌دادند و میرزاپور را به همه دروازه‌بان‌های آن زمان ترجیح می‌دادند و البته نتیجه‌اش را هم دیدند. اکنون پانادیچ روی برانکو تاثیر گذاشته و اصرار دارد مکانی باید دروازه‌بان اصلی باشد و هیچ دروازه‌بان ذخیره‌ای نتواند موقعیت و آرامش او را به‌هم بزند.

با این حساب به نظر می‌رسد که برانکو دیگر قید خرید دروازه‌بان را زده است و با همین دروازه‌بان‌ها لیگ را ادامه خواهد داد و فقط امیدوار است مکانی در نیم‌فصل دوم کمتر محروم شود و تیم را با مشکل روبه‌رو کند.


موضوعات مرتبط: اخبار و اطلاعات روز دنیابرای افزایش اطلاعات عمومی
تاریخ : پنجشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۳
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
بر اساس رتبه‌بندی «وبومتریکس» دانشگاه‌های جهان که توسط مرکز تحقیقاتی سایبرمتریکس اسپانیا انجام می شود، برای نخستین بار دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در جمع ۲۰۰ تا ۵۰۰ دانشگاه اول دنیا در این رتبه‌بندی قرار گرفتند.

به گزارش افکارنیوز، اساس این رتبه‌بندی آن است که وب‌سایت دانشگاه‌ها به عنوان مهمترین ابزار ارتباط علمی، کانال آتی یادگیری الکترونیک، فروم جامعه علمی و ویترین یک دانشگاه به منظور جذب استعدادها و منابع، باید آینه تمام نمای وجودی یک دانشگاه باشد. بر همین مبنا این پایگاه بر اساس چند شاخص وب محور به این مهم اقدام می‌کند. رویت‌پذیری، کنش‌ورزی، آشکاری و سرآمدی از جمله شاخصهای این رتبه‌بندی هستند.

10 دانشگاه برتر ایران در رتبه‌ بندی جهانی

کرامت‌فر، کارشناس ارشد علم‌سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا گفت: در رتبه‌بندی وبومتریکس 2015 دانشگاه‌ها، 25 هزار دانشگاه مد نظر قرار گرفته‌اند که از این تعداد 604 دانشگاه ایران (یعنی حدود 2.41 درصد) حضور دارند و در کل، دانشگاه‌های کشور نسبت به دوره قبل رتبه‌بندی، وضعیت بهتری کسب کرده‌اند.

طبقات پنج‌گانه این رتبه بندی شامل زیر 100، زیر 200، زیر 500، زیر 1000 و کل دانشگاه‌ها است.

وی افزود: از جمله نکات قابل توجه این رتبه‌بندی حضور پر رنگ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که می‌تواند حاصل توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این رتبه‌بندی‌ها، بررسی عوامل موثر و اقدامات آتی در این زمینه باشد.

به گفته وی، همچنین تمام دانشگاه‌ها به استثنای دانشگاه صنعتی شریف - با افت تقریبی 10 درصد- رشد مثبت در این رتبه‌بندی داشته‌اند و در این میان دانشگاه تربیت مدرس با حدود 57 درصد رشد بیشترین تغییرات مثبت را تجربه کرده است.

10 دانشگاه برتر ایران در رتبه‌ بندی جهانی

کرامت‌فر افزود: بر همین مبنا رتبه‌ کشور در رتبه‌بندی کشورها بر اساس دانشگاه‌های برتر آنها نیز بهبود یافته است و ایران با داشتن دو دانشگاه در جمع 200 تا 500 دانشگاه اول در رتبه سی و هشتم دنیا و بالاتر از ترکیه (رتبه چهل و یکم) و عربستان (رتبه چهل و چهارم) قرار گرفته است.

کارشناس ارشد علم‌سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: همچنین بر مبنای شاخص آشکاری که براساس تعداد فایلهای غنی منتشر شده در دامنه اصلی دانشگاه اندازه گیری شده و نشانگر تلاش یک دانشگاه برای ایجاد مخازن تحقیقاتی است، دو دانشگاه تهران و فردوسی مشهد به ترتیب در رتبه‌های 37 و 57 دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، در مجموع 10 دانشگاه برتر کشور در شاخص‌های مورد نظر رتبه‌بندی «وبومتریکس» شامل دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان،‌ علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شریف، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی مشهد، علم و صنعت ایران هستند.


تاریخ : پنجشنبه ۱۵ آبان۱۳۹۳
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان از علی دایی و علیرضا رحیمی سرمربی و مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس به دلیل نشر اکاذیب شکایت کرد.

در همین رابطه علی دایی و رحیمی امروز راهی دادسرای فرهنگ و رسانه شعبه 2 بازپرسی شدند و با ارائه مدارک و مستندات از خودشان دفاع کردند.

گودرزی وزیر ورزش و جوانان به دلیل نشر اکاذیب از سرمربی و مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس شکایت کرده است.

گفتنی است دلیل این شکایت به برکناری دایی و رحیمی از پرسپولیس برمی‌گردد چرا که دایی اعتقاد داشت این برکناری‌ها زیر نظر وزارت ورزش بوده اما مسئولان وزارت ورزش این موضوع را تکذیب کردند و حالا شکایت وزیر ورزش و جوانان از سرمربی و مدیرعامل سابق پرسپولیس رسانه‌ای شده است.

امروز هم دایی با ارائه مدارک و مستندات در برابر این شکایت از خود دفاع کرد.


تاریخ : چهارشنبه ۹ مهر۱۳۹۳
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
استاد اقتصاد بین الملل آمریکا، با انتقاد از بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ایران در دهه ۸۰ گفت صنایع ایران در دهه ۷۰ نیز به بن‌بست رسیده بود و دهه ۸۰ اساسا ادامه منطقی‌ همان شرایط با مسکّن درآمد‌های نفتی‌ بوده است.

 به گزارش مشرق، فرشید مجاور حسینی که یکی از اساتید اقتصاد بین الملل دانشگاه یو.سی‌‌‌. دیویس آمریکا است و دکترای اقتصاد خود را از همین دانشگاه اخذ کرده و سالها در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و مؤسسه عالی‌ در پژوهش و برنامه ریزی نیاوران عضو هیئت علمی‌ بوده‌، تحلیل خود را از تشریح وضعیت بهره وری طی دهه های مختلف در ایران انجام داده است که متن آن به این شرح است:

در اینجا از تکرار مطالب تاریخی‌ چگونگی‌ بروز بیماری هلندی در ایران که دیگران به قدر کفایت از آن گفته اند و نگارنده نیز در دهه 70 به کرّات در مورد آن نوشته و سخنرانی‌ کرده گذشته به موضوع مهمتری که کمتر به آن پرداخته شده  می‌پردازم.

صنایع ایران در دهه 70 نیز به بن‌بست رسیده بود
   
دوستان و همکاران پیشنهاد دهنده بسته اقتصادی چنان از مشکلات دهه 80 سخن می‌گویند که گویا پیش از آن مشکل قابل اعتنایی نبود. اگر چه اشتباهات اقتصادی  این دو دهه با یکدیگر  قابل مقایسه نیست و دهه هشتاد واقعا رکورد دار است ولی‌ حقیقت آن است که صنایع ایران در دهه 70 نیز به بن‌بست رسیده بود. دهه 80  اساسا ادامه منطقی‌ همان شرایط با مسکن  و یا بهتر بگوییم مخدر درآمد‌های نفتی‌ بود که مشکل اصلی‌ را از نظر‌ها پنهان می کرد.

اشکال اصلی‌ اقتصاد و صنایع ایران رکود بهره وری و ناکارآمدی عمومی است

اشکال اصلی‌ اقتصاد و صنایع ایران رکود بهره وری و ناکارآمدی عمومی است. این موضوعی است که از اواخر دهه 70 شناخته شده بود و نگارنده نیز در مورد آن بسیار نوشته است. مطالبی که در زیر آمده کپی‌ بخشهایی از گزارش طرح تحقیقاتی‌ به نام «بهره وری  در صنایع کارخانه ای ایران»  است که نگارنده آن را در 1380 برای وزارت صنایع و معادن کشور انجام داد. در ادامه جملاتی از آن گزارش بدون کوچکترین تغییری نقل می شود تا ابعاد مشکلی که کشور در آن زمان نیز با آن دست به گریبان بود روشن شود.

بخشهایی از گزارش طرح تحقیقاتی‌ «بهره وری  در صنایع کارخانه ای ایران» نگارنده در 1380

 "درآمد سرانه ایران در سال 1376 به طور واقعی معادل درآمد مقدار آن در سال 1346 یعنی 30 سال پیش از آن تاریخ است در حالی که طی همین مدت درآمد سرانه کره و یا سنگاپور 8 برابر شده است. تا سی و چند سال پیش درآمد سرانه ایران نزدیک دو برابر درآمد سرانه ترکیه و سوریه تقریباً نصف درآمد سرانه ایران بود. اما اکنون درآمد سرانه این دو کشور هر یک نزدیک به سی درصد بیشتر از ایران است. افزایش شکاف درآمدی میان ایران و کشورهای آ. سه. آن از این هم بیشتر است. سی و چند سال پیش درآمد سرانه ایران نزدیک به دو برابر درآمد سرانه  بود اما امروزه درآمد این دو کشور به ترتیب نزدیک به 3 و 5 برابر از ایران بیشتر است.  چه چیزی می‎تواند این رکود اقتصادی را آنهم در دوره ای که آهنگ رشد اغلب کشورهای در حال توسعه شتاب گرفته است توضیح دهد؟  در مقاله ای در سال 1378 مجاورحسینی ضمن طرح این سوال موضوع کاهش بهره وری عمومی در اقتصاد ایران پس از انقلاب اسلامی سال 1358 را مطرح می‎کند و با استفاده از حسابداری رشد نشان می‎دهد که در واقع طی دو دهه اخیر در میان 57  کشوری که آمار آن موجود بود ایران مطلقاٌ کمترین رشد در بهره وری کل (تفپ) را دارا  می‌باشد. به عبارت دیگر اگر چه در ایران سرمایه گذاری طی دهه‌های اخیر نسبت به سالهای قبل از انقلاب کاهش یافته است اما این موضوع تنها بخش کوچکی از سقوط رشد اقتصادی ایران را توضیح می‎دهد و قسمت اعظم آن همچنان بدون توضیح باقی می‎ماند."

"بررسی‌ها نشان می‌دهد که‌ میان نرخهای رشد ارزش افزوده و موجودی سرمایه در دوره 55-1345 و دوره های بعدی تفاوت کیفی وجود دارد. تفاوتها آنقدر فاحش است که در خواننده این تصور را ایجاد می‎نماید که گویا سری اول مربوط به کشوری مانند کره جنوبی یا سنگاپور و سری های بعد مربوط به کشورهای بحران زده آفریقایی می‌باشند."

"بخش صنعت ایران که تا سال 1355 یکی از پویاترین بخشهای اقتصادی  کشور محسوب می‌شد و در سطح جهانی نیز از رشد خوبی برخوردار بود در دهه های بعدی دچار بحران گردید به طوری که رشد بهره وری بخش از ارقام 3-4 درصدی به حداکثر صفر درصدی در سالهای پس از 1355 تغییر کرد."

"اگر چه بهره وری صنایع در دوره سه ساله پس از جنگ افزایش یافته است اما پس از سال 1370 هیچ روند پایدار، با ثبات و معنی داری از رشد بهره وری در صنایع ایران مشاهده نمی‎شود. این خود به خود نشان می‎دهد که کاهش فاحش بهره وری در سالهای پس از 1355 را نمی‎توان تماماً به آثار مخرب جنگ مرتبط دانست."

"بررسی متوسط نرخ رشد صنایع کارخانه ای ایران طی دوره 77-1368 نکات جالبی در مورد روند حرکت صنایع ایران طی سالهای اخیر را آشکار می‌سازد. اول انکه متوسط نرخ رشد بهره وری (6/1 درصد ) درمقایسه با عدد مشابه در دوره قبل از انقلاب ( 6/10) و معیارهای بین‌المللی بسیار کوچک است. "

"درباره تقریبا بی اثر بودن تحصیلات و صادرات امری هشداردهنده است، مجاورحسینی ( 1378) در مورد سرمایه گذاری زیادی در سرمایه انسانی و اثرات سود آن بر بهره وری هشدار داده بود. در آن مقاله وی استدلال می‎کند که بر اساس محاسباتی که از متوسط مشارکت سرمایه انسانی در درآمد هر سطح جهانی وجود دارد طی دهه 75-65 که تعداد دانشجویان کشور 170 هزار به یک میلیون و 192 هزار نفر افزایش یافته است. رشد درآمد سرانه ایران تنها از همین بابت می‎باید 3 درصد رشد می‎کرد در حالی که رشد سرانه در این دوره تقریباٌ صفر است. ریگرسیون فوق نیز همین مطلب را تأئید می‌کند این معادله بیان می‎کند که تحصیلات عملاُ هیچ اثرمعنی داری رشد بهره‎وری کارگران نداشته است."

"نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که سرمایه گذاری خصوصی اثری مثبت و بی ثبات اقتصاد کلان (‌بی ثباتی نرخ ا رز و سطح قیمتها )‌ اثری منفی بر بهره وری دارد. "

"سهم سرمایه گذاری خصوصی بیشترین اثر را بر بهره وری دارد. مکانیزم اثر گذاری سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن است به این ترتیب باشد که هر گاه بخش خصوص اعتماد بیشتری برای فعالیت در بازار می‌کند سهم آن افزایش می‌یابد و این متغیر در واقع یک مشخص برای وجود عوامل دیگری است. از سوی دیگر هر گاه دخالت دولت در بازار زیاد می‌شود سهم سرمایه گذاری خصوصی کاهش می‌یابد و احتمالاُ به فعالیتهای غیرکارخانه ای، مانند مستقلات می‌پردازد لذا بهره وری در بخش کاهش می‌یابد."

"نتایج حاصل بدست آمده از آزمونهای رگرسیونی نشان داد که تنها بزرگی کارگاه و سهم کارگران غیر تولیدی ارتباط معنی دار و قابل اندازه گیری با رشد بهره وری صنایع دارد. که اثر اولی بر بهره وری مثبت و دومی منفی می‌باشد. نتایج آزمونها وجود اثر معنی داری از سطح تحصیلات و  تجربه کارگران، هزینه بخش توسعه را بر بهره وری تأئید نکردند."

"نتایج آزمونها نشان می‎دهد که مقیاس اقتصادی در صنایع ایران اندکی نزولی است. اگر چه این آزمون مدرک قاطعی برای نزولی بودن بازده به بار نمی‎آورد اما از آن می‌توان برای رد این نظریه که گویا بازدهی اقتصادی در صنایع کارخانه ای ایران صعودی است استفاده نمود. همچنین آزمون رقابتی بودن قیمت گذاریها نشان  می‌دهد که قیمت گذاریها در صنایع کارخانه ای ایران فاصله زیادی با رقابت کامل دارد و مجموعاٌ  شرایط اقتصادی در صنایع کارخانه ای ایران غیر رقابتی است."

"به نظر می‎رسد توضیح رکود بهره وری در ایران نیز به هیچ عامل منفردی بستگی نداشته باشد و موضوع را می‌بایست در حوزه های دیگر پیگیری نمود  که لزوماٌ تمام آنها نیز  به معنای متعارف کلمه اقتصادی و یا قابل اندازه گیری نیستند. نتایج این مطالعه گر چه راهنمای روشنی از عوامل مؤثر بر رشد بهره وری صنایع ارائه نمی‎دهد اما نشان می‎دهد بسیاری از عواملی که تصور می‎رود بر رشد بهره وری مؤثر باشند عملاُ در اقتصاد ایران موثر عمل نمی‎کنند. موثر نبودن نقش صادارت و تحقیق توسعه بر رشد بهره وری در ایران با توجه به ناچیز بودن سهم آنها از فروش و تمرکز بسیار شدید آنها در چند بنگاه بسیار بزرگ شاید قابل فهم باشد اما موثر نبودن سطح تحصیلات کارکنان خود تکان دهنده است."

"یکی از مهمترین اهدافی که سیستم آموزشی کشور از سوبسید کردن آموزش دنبال کرده ایجاد سرریز حاصل از استخدام کارکنان تحصیل کرده و لذا افزایش بازده اجتماعی است. فقدان رابطه معنی دار بین تحصیلات کارکان و بهره وری نشان می‎دهد که در واقع این سوبسیدها به هدر رفته اند.  اما چرا  کارکنان تحصیل کرده منشأ رشد بهره وری در صنعت نیستند؟  یک پاسخ  آن است که بخش اعظم صنایع ایران نیازی به تحول برای بقای خود احساس نمی‌کنند و یا اینکه به‌دلیل فزونی هزینه بر فوائد از انجام تحول صرفنظر می‌کنند. هزینه تحول می‌تواند اشکال مختلف داشته باشد. به عنوان مثال رشد یک فرد خلاق می‌تواند موقعیت مدیر فعلی را تضعیف کند و این به عنوان هزینه ای غیرقابل قبول برای هرم مدیریتی بنگاه تلقی گردد. نداشتن انگیزه برای ایجاد تحول را می‎توان به تلاشهای را نت‌جویانه  احاد اقتصادی تعبیر نمود. اگر دریافتی تعدادی از کارکنان اعم از مدیر، مهندس و یا حتی کارگران به عملکرد تولیدی آنها ارتباطی نداشته باشد و یا بدتر آنکه دریافتی آنها تابعی از فعالیتهای غیر تولیدی و یا حتی ضد تولیدی آنها باشد،  اگر بخش قابل توجهی از در آمد بنگاهها تابعی از فعالیتهای غیر تولیدی در جهت رفع موانع تولید و یا اختصاص هر چه بیشتر سوبسیدهای گوناگون باشد آنگاه تعجبی نخواهد داشت  که خلاقیتها به جای فعالیتهای مولد در این مجاری صرف شوند."

"شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان می‌دهد حرکت صعودی  در جامعه ایران به شکل فزاینده ای دشوار تر شده است. امروز کمتر مشاهده می‎شود که یک کارکن ساده صرفاٌ به دلیل ابراز لیافت در امر تولید و بهره وری بتواند در واحد تولیدی و یا خدماتی خود تا سطح مدیریت و یا حتی معاونت آن ارتقاء مقام یابد. عدم وجود تحرک اجتماعی و وجود انحصارات در مشاغل که بعضاً به پیش و پا افتاده ترین مشاغل و مناصب نیز تعمیم یافته است شاید کلید فهم رکود بهره وری در اقتصاد ایران باشد. پدیده مهاجرت گسترده نیروهای متخصص ایرانی به خارج کشور و شتاب گیری آن طی سالهای گذشته می‌تواند خود معلول همین پدیده باشد."

بحران دهه 70 به مراتب وخیم تر شده است

اکنون بعد از نزدیک به 14 سال از انجام آن مطالعهٔ شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان می دهد بحرانی که در  دهه 70 قابل مشاهده بود اکنون به مراتب وخیمتر شده است. 

برگرفته از وب سایت شهر خبر


تاریخ : دوشنبه ۱ مهر۱۳۹۲
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
 در شرایطی که اکثر کشورهای اروپایی و حتی مسئولان کاخ سفید از ضرورت تعامل سازنده با رئیس جمهور جدید ایران سخن گفته اند، صهیونیست ها همچنان بر طبل جنگ طلبی می کوبند.

وب سایت رادیو فردا (radiofarda) درگزارشی زیر عنوان "وزير امور راهبردی اسرائیل می گوید گفت‌وگوهای اتمی با ایران بی‌فایده است" نوشت:

"يووال اشتاينيتز"( Yuval Steinitz)، وزير امور راهبردی اسرائيل، می‌گوید آخرين فرصت مذاکرات اتمی با ايران از دست رفته و اين گفت‌وگوها بی فايده است. به گفته این وزير اسرائيلی، ايران در شش ماه آينده اورانيوم غنی شده کافی برای توليد اولين بمب اتم خود را خواهد داشت.
وزير امور راهبردی اسرائيل همچنین خواهان آن شده است که "گزينه نظامی بسيار معتبر و فوری" در برابر ايران گذاشته شود.
در حالی که مقامات ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده اند، قرار است امروز دوشنبه محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران با "کاترين اشتون" مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در نيويورک، گفت و گو کند.


موضوعات مرتبط: سیاسی خارجی
تاریخ : دوشنبه ۱ مهر۱۳۹۲
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )

در روزهای اخیر برخی فعالان رسانه ای کشور در مورد پیشبرد سیاست نرمش و دیپلماسی فعال از سوی دکتر روحانی تذکراتی داشته و تاکید داشتند که این نرمش ها نباید "ذلیلانه" باشد. حفظ عزت و کرامت ایران اسلامی در کنار فعالیت های دیپلماسی موثر خواست اکثر رسانه های داخلی بوده است.

بی بی سی انگلیس (BBC) طی گزارشی به این موضوع پرداخته که خلاصه ای از آن در پی می آید:

در آستانه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، تعدادی از رسانه های اصولگرا در مورد تبعات "نرمش" او در سیاست خارجی هشدار داده اند. خبرگزاری فارس، یکشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) یادداشتی را منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است که برخی از اقدامات دولت جدید ایران در عرصه سیاست خارجی، "قهرمانانه" و "حکمت آمیز" به نظر نمی رسند.

سرمقاله روزنامه کیهان به قلم حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این روزنامه هم به تخطئه کسانی پرداخته که تصور می‌کنند اظهارات اخیر رهبر ایران به معنی رضایت به "صلح با دشمن" است. آیت الله خامنه ای هفته پیش در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران گفت که مخالفتی با "حرکت‌های صحیح دیپلماسی" ندارد و به "نرمش قهرمانانه" معتقد است.

آقای شریعتمداری در سرمقاله کیهان نوشته است: "ممکن است کسانی با استناد به وادادگی برخی از خواص، شرایط امروز را با دوران امام حسن که با خواص آلوده روبه‌رو بودند مقایسه کنند و حال آنکه در صدر اسلام و چند دهه بعد از آن، نگاه مردم به خواص بود... اما، در عصر حاضر و دوران بعد از انقلاب اسلامی، مردم بارها نشان داده‌اند که نگاهشان به رهبری است و نه خواص."

خبرگزاری فارس در بخش دیگری از نوشته ای که در انتقاد از حسن روحانی منتشر کرده، تاکید کرده که اگر "نرمش‌های احتمالی دولت یازدهم قهرمانانه نباشند" و "ذلیلانه باشند"، بر اقتصاد و امنیت کشور تاثیر منفی بر جای خواهند گذاشت.

در واکنشی دیگر به مصاحبه آقای روحانی با ان بی سی، روز گذشته سایت یالثارات ارگان گروه "انصارحزب الله" به انتشار تفسیری پرداخت که سخنان رئیس دولت در جریان این مصاحبه را حاوی نرمش هایی "که قهرمانانه نیستند" توصیف می کرد. در این تفسیر آمده بود: "اینکه ایشان رژیم غاصب صهیونیستی را یک کشور بنامند، کمک های ایران به سوریه را صرفاً و موکداً کمک های غذایی و دارویی بنامند، از اعتراف به ضعف های آمریکا طفره بروند، درباره افسانه هولوکاست به گفتن جمله من تاریخدان نیستم بسنده کنند و در مقابل این همه تاریخ جنایتکاری آمریکا علیه مردم ایران فقط عبارت گله مندی مردم ما از آمریکا را بر زبان بیاورند، از ایشان بسیار بعید بود."

نوشته انتقادآمیز یالثارات، همچنین تاکید داشت: "باید این نکته را نیز مورد اشاره قرار داد که با این حرف‌های کلی دل هیچکس نرم نخواهد شد! مردم دنیا این حرف‌ها را با شعارهای مرگ بر آمریکای ملت ایران در راهپیمایی ها، مواضع انقلابی رهبر جمهوری اسلامی ایران و پیشرفت های سریع ایران تطبیق خواهند داد و این طور خواهند فهمید که روحانی هم مثل احمدی نژاد آمده که برود و احیاناً نیم نگاهی به اشاره های مشایی هایش! دارد".

همزمان با این مقاله، سایت رجانیوز، بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق را منتشر کرده که تاکید دارد "دشمنی با نظام سلطه و استکبار جهانی از جمله ثابتات اندیشه امام و مقام معظم رهبری است که مسئولین کشوری نیز می بایست به آن پایبند باشند".

واکنش های فوق در شرایطی صورت گرفته که رئیس جمهور ایران به زودی برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر می کند و قرار است روز سه شنبه در مقر این سازمان در نیویورک سخنرانی کند.


موضوعات مرتبط: سیاسی داخلی، سیاسی خارجی
تاریخ : چهارشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۲
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
اکبر گنجی روزنامه‌نگار و نویسنده فراری در در تازه‌ترین شماره نشریه فارين‌افرز متعلق به اندیشکده شورای روابط خارجی که هفته آينده منتشر خواهد شد سعی کرده جهان‌بینی و تفکرات رهبر انقلاب را از منظر خود تبیین کند!

اکبر گنجی نویسنده و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب دیروز و ضدانقلاب فراری امروز که چندسالی است به اردوگاه دیگر عناصر افراطی و فراری در آمریکا و کشورهای اروپایی ملحق شده است، در شماره سپتامبر و اکتبر نشریه اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، دیدگاه‌ها و تفکرات رهبر انقلاب را به زعم خود بررسی و تبیین کرده است. این نشریه که قرار است هفته آینده منتشر شود به دلیل طراحی متفاوت این شماره خود بسیار خبرساز شده است.

در خلاصه منتشر شده از این مقاله اکبر گنجی آمده است:

براساس جزئیات ارائه شده از شخصیت و تفکرات رهبر ایران از سوی اکبر گنجی، [آیت‌الله] خامنه‌ای فردی غیرعقلانی، احساساتی یا متعصب نیست که به دنبال فرصت برای دشمنی کردن باشد. این بدان معناست که فضا و فرصت برای بهبود روابط ایران و آمریکا وجود دارد و واشنگتن باید [آیت‌الله] خامنه‌ای را متقاعد کند که به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست.

این مقاله اکبر گنجی که ابتدا بصورت فارسی نوشته شده است، پس از ترجمه در شماره جدید فارين‌افرز منتشر خواهد شد و به گفته مدیر مسؤول آن، علت انتخاب این موضوع، شناخت کم جامعه آمریکا از رهبری ایران است که "قدرت سیاسی بسیار دارد و تصمیماتش با پیامدهای مهم منطقه‌ای و بین المللی همراه است''.

"گرین روز" مدیر این نشریه می‌گوید برخلاف رؤسای جمهوری ایران که تحلیل‌های بسیاری از آنها منتشر می شود، ناظران آمریکایی در مورد دیدگاه‌ها و پیشینه فکری آیت‌الله خامنه‌ای که تصمیم گیرنده اصلی در ایران است اطلاعات محدودی دارند.

در ادامه خلاصه این مقاله آمده است: با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران که نامزدی نزدیک به اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود، بسیاری این پیروزی را منادی حرکت ایران به سوی آزادی و عقلانیت در سیاست داخلی و خارجی دانسته‌اند. اما شخصیت تعیین‌کننده در سیاست ایران رئیس‌جمهور نیست؛ بلکه رهبر ایران است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای براساس قانون اساسی ایران رهبر عالی این کشور است و اختیار و نفوذ گسترده‌ای بر اکثر نهادهای کشور دارد و از سال 1989 که به رهبری ایران انتخاب شد تا کنون برای تقویت این تأثیرگذاری تلاش کرده است.

چه بصورت رسمی و چه غیر رسمی، قوای سه ‌گانه ایران مستقیما زیر نظر رهبری فعالیت می‌کنند. [آیت‌الله] خامنه‌ای، رهبر عالی ایران، فرمانده کل نیروهای مسلح و ایدئولوگ اصلی جمهوری اسلامی است. در سیاست و خط مشی ایران، نظرات وی است که در نهایت مسیر حرکت را مشخص می‌کند.

اکبر گنجی در این مقاله زندگینامه رهبر معظم انقلاب را از منظر خود نوشته و مسیر تکامل علمی و دینی ایشان از دوره نوجوانی تا آشنایی با آموزه‌های اخوان‌المسلمین و آثار سید قطب پرداخته است و مدعی شده است که این مقاله را بدون دخالت دادن دیدگاه‌های سیاسی‌اش نوشته است.

سیر تحول فکری اکبر گنجی نویسنده و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب دهه هفتاد ایران که فردی متعصب در قبل از انقلاب و اوایل آن که مشهور به برخورد خشن با مردم بود - تا بعد از انقلاب، دوره اصلاحات و تا به امروز که به انکار امام زمان(عج) و کلام الهی بودن قرآن رسیده است، بسیار قابل تأمل است. نظریات متنقاض و عجیب گنجی در بعضی از حوزه‌ها حتی صدای خارج‌نشینان و هم‌فکران وی را نیز درآورده است که در گزارش‌های پیشین مشرق به تفصیل به آن‌‌ها پرداخته شده است.

گنجی پس از شرکت در کنفرانس اهانت‌آمیز برلین در سال 1379 بازداشت شد. گنجی یکی از مهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان برای تخریب چهره و وجهه آیت‌الله هاشمی رفسنجاني نیز بود که با انتشار کتاب "عالیجناب سرخپوش" صراحتاً وي و برخی از سران نظام را به دست‌داشتن در قتل‌های زنجیره‌ای متهم کرد.

اندیشکده شورای روابط خارجی از قدیمی‌ترین و تأثیرگذارترین اتاق‌های فکر فعال در سیاست خارجی آمریکاست و نشریه فارين‌افرز نیز با بیش از 90 سال سابقه، از جایگاه مهمی در تعیین خطی مشی سیاست‌های آمریکا بویژه در قبال ایران برخوردار است.


موضوعات مرتبط: سیاسی داخلی، سیاسی خارجی
تاریخ : سه شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۲
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
حاج منصور ارضی مداح مشهوری که بعد از ایراد صحبت هایی درباره مشایی به دادگاه رفته و بعد در نهایت به جریمه نقدی محکوم شد، از گزارش آخر احمدی نژاد انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، این مداح که پیش تر از حامیان احمدی نژاد به شمار می رفت، در دولت دهم جزو منتقدان تند وی شد. حاج منصور در برنامه مناجات ماه مبارک رمضان در مسجد ارک در حالی که اوصاف دروغگویان را تشریح می کرد، با اشاره به گزارشی که احمدی نژاد از عملکرد هشت ساله اش ارائه کرده است، گفت: چرا نمی گویی که برای دین مردم چه کرده ای؟ چرا گزارش نمی دهی که در این ۸ سال برای استقرار حجاب اسلامی چه فعالیتی انجام داده ای؟

حاج منصور همچنین ادامه داد: چند بار تا کنون به مسئول پلیس کشور راجع به امر به معروف و نهی از منکر و برخورد با اراذل و اوباش تذکر داده اند؟ نه گذاشتند پلیس کارش را بکند، نه خودشان اقدامی کردند.

وی یادآور شد: اگر همه کار بکنی اما به دین مردم و ارزش ها بی توجه باشی، ارزشی ندارد و برکت کارها هم از بین می رود.

این مداح با بیان اینکه باید در صحبت هایمان انصاف داشته باشیم، افزود: حال باید صبر کنیم و ببینیم نفر جدیدی که دولت را تحویل می گیرد چه خواهد کرد. نباید قبل از فعالیت وی، موضع بگیریم. ابتدا باید عملکردش را مشاهده کنیم، بعد منصفانه نظر بدهیم.

وی البته نتوانست نگرانی های خود را پنهان کند و گفت: برخی اسامی را که شنیده ام، جای تامل دارد. امیدوارم اعتدالی که نامش را برده اند، منجر به محدودیت بیشتر برای نیروهای ارزشی و محجبه ها نشود


موضوعات مرتبط: سیاسی داخلی
تاریخ : سه شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۲
نویسنده : علیرضا زراعت پیشه ( مدیر وبلاگ )
یک منبع آگاه با ارائه جزئیات جدیدی از راه اندازی دانشگاه احمدی نژاد، گفت: اساسنامه یا اعضای هیئت مؤسس دانشگاه احمدی نژاد باید به تصویب دولت جدید برسد.

یک منبع آگاه در شورایعالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: در آخرین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، راه اندازی دانشگاه از سوی وی با موافقت اصولی اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که این امر ابهامات زیادی را به همراه داشت.

وی افزود: بر اساس قانون باید نوع دانشگاه مورد نظر از سوی محمود احمدی نژاد مشخص شده و به شورایعالی انقلاب فرهنگی ابلاغ و در جلسات آینده مورد بررسی قرار گیرد که جلسات بعدی شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز تحت ریاست رئیس جمهور جدید برگزار می شود.

این منبع آگاه اظهار داشت: اگر نوع دانشگاه موردنظر، دانشگاه خاص مورد تائید وزارت علوم باشد اساسنامه آن باید در شورای معین یا صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد و اگر این دانشگاه، غیرانتفاعی باشد اعضای هیئت مؤسس آن باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.وی گفت: در اینصورت راه اندازی دانشگاه توسط احمدی نژاد زیر نظر رئیس جمهور جدید بررسی می شود.
آخرین مطالب

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید